Asociatia ROMIL

26 octombrie 2014

Last update02:03:39 AM GMT

Te aflii pe pagina: Home

PROIECTE CONCRETE PENTRU IMBUNATATIREA STATUTULUI SOLDATILOR SI GRADATILOR VOLUNTARI

  • PDF
nedelcudinu
nedelcudinu

Interviul consilierului ministrului apararii nationale pe probleme de soldati si gradati voluntari domnul Dinu Nedelcu acordat ziarului Observatorul Militar.

Interviul consilierului ministrului apararii nationale pe probleme de soldati si gradati voluntari domnul Dinu Nedelcu acordat ziarului Observatorul Militar.

 

Vizualizati interviul


 

 

 

 

 

Comments   
  •  
  •  
  • Reply with quote
  • Quote

#13 Gladiatorul » 2010-11-01 21:52

AZI 31 OCTOMBRIE 2010, SITE-ul LIGII MILITARILOR PROFESIONISTI A DEVENIT OPERATIONAL!
www ligamilitarilor.ro

Gladiatorul

  •  
  •  
  • Reply with quote
  • Quote

#12 alirar » 2010-11-01 08:34

Praf in ochi.Cand a aparut legea care completeaza Statutul s.g.v. am spus ca vechimea se ia in calcul cu anul 2006.Multi nu au inteles chestia asta,dar acum s-au convins.
Am spus ca este o mare nedreptate referitor la modul in care se acorda banii de chirie.50% din solda-eu primesc 300 de lei,comandantul 1500(mai mult decat salariul meu cu norma cu tot).
Bani de echipament nu primim.Mai nou,ne-au fost date tinute mozaic modelul vechi deoarece nu are armata bani sa ne m-ai dea ripstop(dar ni se face tinuta de oras????).
Au fost marite gradele functiilor la ofiteri si subofiteri.S-a ajuns in situatia ca locotenentul sa fie platit pe maior,capitan pe lt.col.,iar noua......rima de la cuie.
Chiar nu vede nimeni ca nu s-a schimbat nimic?OFITERII lucreaza pentru OFITERI si atat.Prin aceste mariri de grade la functii,ofiteri i au primit inapoi cei 25% de la reducere.
Nu o sa se schimbe nimic,niciodata .

alirar

  •  
  •  
  • Reply with quote
  • Quote

#11 Guest » 2010-10-26 08:23

Referitor la confectionarea acelei tinute de oras,poate nu se stie ca MapN-ul este in urma cu asigurarea strictului necesar de echipament(cel putin la mine in unitate) ma refer la tinuta de instructie.Deci care-i rostul acelei tinute de oras?Cumva sa dea bine afara?Sau poate exista surplusuri de echipament prin depozite,sa le dea drumul si sa echipeze sgv-ii.Celelalte categorii primesc bani de echipare.

Guest

  •  
  •  
  • Reply with quote
  • Quote

#10 Guest » 2010-10-24 19:15

oare ne aude cineva? chiar sa fim numai de sacrificiu! noua lege a pensiilor ne arunca la marginea societati.

Guest

  •  
  •  
  • Reply with quote
  • Quote

#9 Guest » 2010-10-21 13:11

Ca sa ies la pensie la varsta de 60 de ani si 30 de ani de armata(stagiu complet de cotizare,asa cum este propus), trebuie marita si varsta de la 45 la 50.Altfel trebuie sa te angajeji de la varsta de 15 ani ca sa poti face 30 de ani de armata pana la 45.(ma refer la stagiul complet de cotizare).Sau se iau in calcul si anii proveniti din conditiile speciale sau deoebite de munca, marind astfel stagiul ?!...Cum este? Ma poate lamuri cineva?
Toata stima pentru d-nul Dinu Nedelcu.
Dar cu perioada in care am fost sergent angajat pe baza de contract cum ramane?(vorbesc de anii “90.) Cum va fi luata in calcul?

Guest

  •  
  •  
  • Reply with quote
  • Quote

#8 Guest » 2010-10-17 10:46

Știe cineva din cadrul asociației sau domnul NEDELCU cum se va face numirea de la caporal cls. a 3 la caporal cls. a 2 și apoi la caporal cls. a 1.vă mulțumesc.

Guest

  •  
  •  
  • Reply with quote
  • Quote

#7 greuceanu » 2010-10-11 19:09

Quoting leo:
stie cineva daca s-a modificat varsta la 50 ani sau este zvon

http://www.presamil.ro/OM/2010/39/ziar%2039.pdf

greuceanu

  •  
  •  
  • Reply with quote
  • Quote

#6 Guest » 2010-10-11 12:11

Salutari Consilierului Ministrului Apararii Dinu Nedelcu ,multumim si apreciem efortul depus la Minister pentru sprijinul acordat noua S.G.V.-istilor prin introducerea in noua lege de amendamente pentru a putea beneficia si noi ,cei care intotdeauna am fost dati la o parte ,de pensie conform cadrelor militare .
Speram ca limita de varsta a S.G.V. sa creasca la 50 ani pentru ca si limita de varsta a cadrelor a crescut de la 55 la 60 ani.
L.M.P. va propune ROMILULUI sa facem demersuri in acest sens.

Inca o data FELICITARI CAMARADULUI DINU NEDELCU!!!

Danutshark- mem.L.M.P.

Guest

  •  
  •  
  • Reply with quote
  • Quote

#5 Guest » 2010-10-07 15:42

stie cineva daca s-a modificat varsta la 50 ani sau este zvon

Guest

  •  
  •  
  • Reply with quote
  • Quote

#4 Guest » 2010-10-07 15:39

stie cineva s-a aprobat modificarea varstei la 50 ani

Guest

Ţinând cont de faptul că majoritatea celor înregistraţi sau care accesează acest site sunt militari, se vor respecta următoarele reguli:
ESTE STRICT INTERZISĂ PUBLICAREA PE ACEST SITE A DATELOR ŞI INFORMAŢIILOR CLASIFICATE SAU CONFIDENŢIALE (CARE NU SUNT DESTINATE PUBLICULUI), ACEST LUCRU CONSTITUIND DIVULGARE ŞI COMPROMITERE A INFORMAŢIILOR CLASIFICATE, RESPECTIV ÎNCĂLCAREA REGULAMENTELOR DE ORDINE INTERIOARĂ ŞI FIIND PEDEPSIT CONFORM PREVEDERILOR LEGALE ŞI REGULAMENTARE DIN DOMENIU.
OPINIILE POLITICE NU POT FI EXPRIMATE ÎN CADRUL ACESTUI FORUM;
EXPRIMAREA ÎN CADRUL ACESTUI FORUM A UNOR OPINII CONTRARE INTERESELOR ROMÂNIEI ŞI FORŢELOR ARMATE NU ESTE PERMISĂ.
Nu este permis limbajul vulgar sau obscen. Comentariile care contin acest gen de limbaj vor fi editate, eliminandu-se expresiile sau cuvintele vizate cu [cenzurat], pentru a pastra totusi continutul comentariului. Daca abaterile se repeta pentru acelasi utilizator (identificat prin nume, adresa de mail sau IP), comentariile urmatoare vor fi cenzurate in totalitate.